Stavba těla 2
Malé oči
Malé oči ležící blízko sebe mohou svědčit o problematické povaze.Úzké čelo také znamená úzká prostor pro nosní dýchání.
UŠI
Také uši je dobré si všímat.Dlouhé uši prý¨s sebou nesou rychlostí,ale uši neustále položené dozadu mohou být znakem špatné povahy.
PAPOUŠČÍ ZOBÁK
Papouščí zobák má kůň tehdy,přasahují-li horní zuby před dolní.Také se nazývá předkus.V horším případě může koni brýnit v příjímání potravy a způsobovat zdravotní potíže.
Jelení krk
Jelení krk znamená,že kůň má horní část krku slabou a spodní silně osvalenou.Koně s touto vadou často vystrkují tlamu kupředu nebo zdvihají hlavu vzhůru,takže jejich ovládání je obtížné.
Byčí krk
Byčí krk je krátký a silný.Omezuje pružnost pohybu.
NEVÝRAZNÝ KOHOUTEK
Nevýrazný kohoutek způsobuje,že sedlo klouže dopřeupředu.Nento nedostatnek se vyskytuje u ponyů.
Strmé plece
Strmé plece dodávají zvířeti hodně síly k tahu.Ale zkracují chody a omezují otáčení,čímž činí jízdu nepohodlnou a způsobí poškození končetin.
SRAŽENÁ ZÁĎ
Sražená záď ostře klesá z nejvyššího místa dolů.Kůň s tímto nedostatkem však může dobře skákat-někdy se mu říká skokanský zadek.
KRÁTKÝ HŘBET
Krátký hřbet může být silný,je-li však velmi krátký,může být obtížné koně
osedlat.
Dlouhý hřbet
Dliuhý hřbet je často úzký a slabý a ,ůže být náchylný k poraněním.
KULATÝ HŘBET
Kulatý hřbet je vyklenutý vzhůru.Může být špatně zformován nebo způsobemúrazem.
PROHNUTÝ HŘBET
Prohnutý hřbet se za kohoutkem svažuje dolů.Je znakem stáří nebo poškozených obratlů a je slabý.
ŠIROKÝ HRUDNÍK
K běžným nedostatkům ve stvbě těla patří i příliš široký hrudník.Jde-li kůň rychle,kývá se ze strany na stranu,čímž je pro jezdce nepohodlný.Někteří koně s příliš širokám hrudníkem mají přední nohy posazené daleko od sebe a pod telem,čímž je narušená rovnováha.
OCASY
Ocas nesený k jedné straně nebo nasazený nízko může signalizovat úraz zad.Šlehá-li kůň neustále ocasem,svědčí to o nervozní povaze.
POSTOJ ZPĚT ROHNUTÝ
Defekt,kdy jsou přední nohy konw připohledu z boku prohnuté,se jmenuje postoj zpět prohnutý.Způsobuje zvýšené zatížení kloubů a spodní části nohy.
PŘIKLENUTÝ POSTOJ
Přiklenutý postoj je opakem postoje zpět prohnutého.V malé míře tento defekt zatěžuje šlachy jen minimálně.Avšal v těžších případech může způsobit kulhání koně.U starších může být tento problém způsoben přílišným opotřebením nohou.
CHYBY V POHYBU
Defekt,kdy kůň vytáčí při pohybu kupředu nohy kruhovitým pohybem směrem ven,se nazývá rozmetání.Mladí koně,kteří jsou slabí nebo nestabilní,mohou provhu rozmetat.Tento stav se může zpelšit,když se svaly prací a věkem vyvinou.Problém občas pomůže zpešit správné podkování.
Dalším nesprávným pohybem je strouhání.Kůň zakopává kopyta dovnitř,takže jeho kroky jsou téměř v přímce.Mladý kůň z toho může vyrůst,když mu povyrostou svaly.Tento problém lze vylepšit správným podkováním.
Šavlovitá hlezna
Šavlovitá hlezna vedou k zaslabení zadních končetin.Hlezenní klouby a úpny se snadno přetíží.
KRAVSKÝ POSTOJ
U kravského postoje jsou spodní čísti zadních končetin vytočeny ven a hlezenní klouby stočeny dovnitř.Nohy se pak pohybují směrem ven namísto dopředu a rovně.
STRMÉ SPĚNKY
Strmé spěnky špatně tlumí nárazy.Na tvrdém povrchu způsobují nepohodlnou jízdu.
Vbočený postoj
Vbočený postoj se objevuje tehdy,směřují-li spodní části kopyt předních končetin dovnitř.To může mít za následek strouhání a nadměrnou zátěž končetin.Může být vrozený nebo způsobený zanedbáním péče o kopyta.
ÚZKÁ KOPYTA
Malá,strná kopyta podobná oslím se nazývají úzká.Špatně absorbují otřesy,takže mohou způsobovat problémy.